fbpx
 Kategoria Nowości
Udostępnij:

Przygotowaliśmy również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w diagnostyce PCR SARS-CoV-2 u kotów. Jeżeli nie znajdziesz tutaj dla siebie odpowiedzi, skontaktuj się z nami.

1. Czy w diagnostyce PCR można stosować niesterylne wymazówki?

PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy, ang. polymerase chain reaction) to technika diagnostyczna wykrywająca obecność materiału genetycznego mikroorganizmów, tj. ich DNA lub RNA u pacjentów. Ponieważ PCR jest metodą genetyczną, konieczne jest stosowanie wymazówek typu Q-Tip bez nośnika transportowego.

2. Czy jeśli u kota badanie PCR w kierunku SARS-CoV-2 da wynik pozytywny, oznacza to, że zwierzę miało kontakt z osobą zakażoną wirusem, tj. osobą z rozpoznanym zakażeniem COVID-19?

Pozytywny wynik badania PCR świadczy o tym, że w wysłanym materiale wirus był obecny. Nie można ustalić pochodzenia wirusa w ten sposób. Jedynie osoba pobierająca próbkę zaświadcza o jej pochodzeniu. W przypadku kotów niewychodzących jest wysoce prawdopodobne, że co najmniej jeden z mieszkańców danego gospodarstwa domowego jest zakażony SARS-CoV-2. Natomiast w przypadku kotów wychodzących czy wolnożyjących nie sposób stwierdzić pochodzenia wirusa, z powodu prawdopodobnego kontaktu z innymi ludźmi lub zwierzętami.

3. Jak zapobiec dalszej transmisji wirusa w przypadku pozytywnego wyniku PCR u kota?

Zalecenia w przypadku kotów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2 są analogiczne do zaleceń w przypadku zakażonych tym wirusem ludzi: obowiązkowa kwarantanna domowa i zakaz wychodzenia na zewnątrz! Konieczne jest wdrożenie ogólnych środków higieny, a także zapobieganie bezpośredniemu i pośredniemu kontaktowi z osobami niezakażonymi SARS-CoV-2. U kota z dodatnim wynikiem SARS-CoV-2 zaleca się powtórne wykonanie badania po 2 tygodniach.

4. Czy koty z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2 stanowią ryzyko dla innych kotów lub fretek?

Nie można tego wykluczyć z powodu niewystarczających dostępnych w tej chwili danych. Jeśli kot z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2 mieszka w gospodarstwie domowym z innymi zwierzętami, konieczne jest zapobieganie bezpośredniemu i pośredniemu kontaktowi z nimi. Co więcej, zaleca się przebadanie pozostałych kotów i fretek. Żadne ze zwierząt nie powinno wychodzić na zewnątrz.

5. Jaki jest poziom wiarygodności diagnostyki PCR dla SARS-CoV-2? Dostępne informacje mówią o wiarygodności ludzkich testów na poziomie około 70%.

Metoda PCR jest bardzo precyzyjną procedurą diagnostyczną. Próbka ma kluczowe znaczenie! W pierwszych dniach po zakażeniu wirus u ludzi jest obecny w wysokim stężeniu w gardle. Następnie rozprzestrzenia się po dolnych drogach oddechowych. Jeśli np. 12-go dnia choroby pobralibyśmy tylko jedną próbkę z gardła, możliwe, że próbka dałaby ujemny wynik PCR, nawet jeśli pacjent jest zakażony COVID-19.

Ważne jest, by materiał pobierać w odpowiedni sposób. Bardzo ważne jest, aby próbka została pobrana z błony śluzowej górnego odcinka tylnej ściany gardła! Jeśli np. pobierany jest wymaz z policzka, możliwe jest uzyskanie fałszywie ujemnego wyniku.

W przypadku kotów nie określono dokładnie obszaru, z którego powinno się pobierać materiał. Uważamy jednak, że należy przestrzegać protokołu dotyczącego innych chorób górnych dróg oddechowych. Zatem wymagany jest głęboki wymaz z gardła, a jeśli to konieczne – wymaz z nosa.

Opracowanie: Dr Davorin Lukman

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: