fbpx

Każdy hodowca i opiekun zwierzęcia może przesłać próbki swoich zwierząt bezpośrednio do LABOKLIN w celu przeprowadzania badań genetycznych. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Wymagania dotyczące materiału do badania

Wymaganym materiałem do wykonania badania genetycznego jest: 1 ml krwi EDTA. W przypadku psów i kotów mogą to być również 2 suche wymaz z błony śluzowej policzka (bez podłoża transportowego) dla każdego zwierzęcia – wyjątki są oznaczone w poniższym katalogu.

W przypadku koni alternatywą mogą być włosy z cebulkami włosowymi (20-25 szt.) świeżo pobrane z grzywy lub ogona.

W celu pobrania materiału do badania, zalecamy kontakt z zaufanym lekarzem weterynarii, który pobierze materiał we właściwy sposób oraz potwierdzi tożsamość zwierzęcia w przypadku wnioskowania o certyfikat dla badanego zwierzęcia.

Przesyłanie materiału do laboratorium

Koszt przesłania materiału do badania ponosi nadawca. Sprawdź możliwości dostarczenia materiału do badania do naszego laboratorium klikając w poniższy link:

Zlecenie badania

Na zleceniu badania, które należy przesłać wraz z materiałem, prosimy o czytelne podanie wszystkich danych opiekuna oraz zwierzęcia. Dane zwierzęcia (w tym imię i identyfikator) podane na zleceniu są wiążące i nie podlegają zmianom.

Na jednym zleceniu można przesłać maksymalnie dane 3 zwierząt. Wypełnienie wszystkich modułów oraz złożenie podpisu na zleceniu warunkuje wykonanie zleconego badania.

Dla wielu badań (szczególnie wykonywanych w laboratoriach partnerskich) obowiązkowe jest podanie pełnych danych zwierzęcia (data urodzenia, numer chip itp.), w przeciwnym razie test może nie zostać wykonany.

Aby dane na wyniku były prawidłowe, do zlecenia można dołączyć kopię rodowodu.

Wysyłka wyników

Wyniki badań zostaną przesłane drogą mailową na adres podany na zleceniu.

Jak zapłacić za badania

W przypadku badań zlecanych przez hodowców wymagana jest przedpłata na rachunek bankowy laboratorium lub płatność gotówką w siedzibie laboratorium. Do przesyłanego zlecenia wraz z materiałem do badania należy dołączyć potwierdzenie przelewu.

Po wykonaniu badania wystawiane są faktury (ostatniego dnia miesiąca, w którym zakończono badanie), które następnie są wysyłane na adres mailowy podany na zleceniu badania.

W przypadku badań zlecanych przez hodowców i opiekunów zwierząt faktury wystawiane są na życzenie po wpisaniu takiej adnotacji w uwagach do zlecenia.

W tytule przelewu prosimy wpisać nazwisko opiekuna zwierzęcia, imię zwierzęcia oraz nazwę badania.

Informacje dotyczące wystawiania certyfikatów

Do badania można zamówić certyfikat z zastrzeżeniem poniższych zasad:

  • Certyfikaty wystawiane są osobno dla każdego badania, zlecanych jako pojedyncze badania lub zawartych w pakiecie badań.
  • Certyfikaty standardowo wydawane są w wersji elektronicznej (PDF). Koszt wystawienia certyfikatu
    elektronicznego to opłata jednorazowa 60 zł od zwierzęcia niezależnie od ilości wystawionych certyfikatów.
  • Istnieje możliwość otrzymania certyfikatu w wersji papierowej. Koszt wystawienia jednego certyfikatu
    papierowego to 60 zł za każdy wystawiony certyfikat każdego badania zleconego jako pojedyncze badanie
    lub zawartego w pakiecie badań.
  • Certyfikat nie jest wystawiany przy badaniach wykonywanych przez laboratoria partnerskie.
  • Materiał do badania musi zostać pobrany przez lekarza weterynarii lub osobę upoważnioną.
  • Tożsamość zwierzęcia musi być określona za pomocą numeru mikroczipa, numeru tatuażu i/lub numeru rodowodu a jego tożsamość potwierdzona przez lekarza weterynarii.
  • Wystawienie duplikatu certyfikatu wiąże się z dodatkową opłatą.