fbpx
 Kategoria Warto wiedzieć
Udostępnij:

Zbliża się jesień, a jak wiadomo w tym czasie występują wyraźne wahania sezonowe, co więc robić w tym czasie, jeśli podejrzewamy dysfunkcję Pars Intermedia (dawniej zwaną Cushingiem)?

Donaldson i wsp. (2005) jako pierwsi opisali ten proces i stwierdzili, że stężenie ACTH we wrześniu było znacznie wyższe w porównaniu z miesiącami takimi jak styczeń czy maj, co wskazuje na jesienny wzrost aktywności przysadki i wydzielania ACTH.

Dlatego zalecano unikanie badań PPID o tej porze roku. Natomiast McGowan i wsp. (2013) przeanalizowali czułość i swoistość wyjściowego ACTH z wykorzystaniem sezonowo dostosowanych przedziałów referencyjnych dla rozpoznania klinicznych przypadków PPID. W tym badaniu czułość i swoistość wynosiły odpowiednio 80 % i 82 % w miesiącach innych niż jesienne oraz 100 % i 95 % jesienią.

Dlatego też wykazano, że u koni z PPID występują bardzo wyraźne wzrosty ACTH, które są wykrywalne o każdej porze roku, przy czym jesień jest dobrym czasem na badanie, o ile uwzględnione są dostosowane przedziały referencyjne.

Naszą pełną ofertę, w tym oznaczenie ACTH, AMH czy inhibiny możecie Państwo sprawdzić w katalogu badań, który można zamówić w wersji papierowej na naszej stronie internetowej lub w pdf po kontakcie telefonicznym lub mailowym z naszym laboratorium.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: