Zbliża się jesień, a jak wiadomo w tym czasie występują wyraźne wahania sezonowe, co więc robić w tym czasie, jeśli podejrzewamy dysfunkcję Pars Intermedia (dawniej zwaną Cushingiem)?
Donaldson i wsp. (2005) jako pierwsi opisali ten proces i stwierdzili, że stężenie ACTH we wrześniu było znacznie wyższe w porównaniu z miesiącami takimi jak styczeń czy maj, co wskazuje na jesienny wzrost aktywności przysadki i wydzielania ACTH.
Dlatego zalecano unikanie badań PPID o tej porze roku. Natomiast McGowan i wsp. (2013) przeanalizowali czułość i swoistość wyjściowego ACTH z wykorzystaniem sezonowo dostosowanych przedziałów referencyjnych dla rozpoznania klinicznych przypadków PPID. W tym badaniu czułość i swoistość wynosiły odpowiednio 80 % i 82 % w miesiącach innych niż jesienne oraz 100 % i 95 % jesienią.
Dlatego też wykazano, że u koni z PPID występują bardzo wyraźne wzrosty ACTH, które są wykrywalne o każdej porze roku, przy czym jesień jest dobrym czasem na badanie, o ile uwzględnione są dostosowane przedziały referencyjne.
Naszą pełną ofertę, w tym oznaczenie ACTH, AMH czy inhibiny możecie Państwo sprawdzić w katalogu badań, który można zamówić w wersji papierowej na naszej stronie internetowej lub w pdf po kontakcie telefonicznym lub mailowym z naszym laboratorium.