fbpx
 Kategoria Choroby dziedziczne
Udostępnij:

Mielopatia degeneracyjna (DM) psa jest śmiertelnym zaburzeniem neurodegeneracyjnym dotykającym wiele ras. Jest to powoli postępująca choroba rdzenia kręgowego.

Objawy rozwijają się zwykle około ósmego roku życia, choć zdarzają się przypadki ich pojawiania się wcześniej, już około piątego roku życia. Objawami choroby są: spowolnienie ruchów, osłabienie miednicy, problemy z koordynacją i chodzeniem, a następnie zanik mięśni, ataksja, w końcowym stadium choroby całkowity niedowład oraz problemy z oddychaniem. Stan psa stopniowo się pogarsza i kolejne objawy mogą pojawiać się nawet w ciągu kolejnych 3 lat. Najczęściej jednak, właściciele są w krótszym czasie zmuszeni do podjęcia decyzji o eutanazji.

Diagnozę potwierdzającą chorobę uzyskać można poprzez test genetyczny, ponieważ DM w jest chorobą uwarunkowaną genetycznie.

W badaniu tym określa się obecność mutacji w genie SOD1, który stanowi główny czynnik ryzyka rozwoju choroby. Ten wariant badania, określany jako DM2 można wykonać u wszystkich ras.

Z kolei u berneńskiego psa pasterskiego występuje dodatkowa mutacja w eksonie 1 genu SOD1 jako czynnik ryzyka wystąpienia DM. Ten wariant badania określany jest jako DM1.

Rasa:

  • DM 2: wszystkie
  • DM 1: berneński pies pasterski

U Berneńskich Psów Pasterskich oferujemy testy genetyczne dla obu mutacji jako testy kombinowane lub pojedyncze.

Dziedziczenie:

  • DM2: autosomalny recesywny ze zmienną penetracją
  • DM1: autosomalne recesywne

Czas oczekiwania na wynik: 3-5 dni roboczych.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 17

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: