fbpx
 Kategoria Warto wiedzieć
Udostępnij:

Leptospiroza to względnie częsta choroba zakaźna dotykająca psy na całym świecie, która ze względu na swój zoonotyczny potencjał stanowi zagrożenie również dla ludzi.

Jaka jest przyczyny leptospirozy?

Leptospiroza jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Leptospira. Czynnikami etiologicznym u psów są przede wszystkim Leptospira interrogans i Leptospira kirschneri. Leptospiry podzielone są na wiele serogrup, z których najbardziej znane to: Leptospira icterohaemorrhagiae, canicola i pomona.

Jakie objawy kliniczne mogą wskazywać na obecność leptospirozy?

Objawy leptospirozy u psów mogą mieć zróżnicowane nasilenie. Przebieg choroby zależy od szczepu bakterii, położenia geograficznego i odpowiedzi immunologicznej zwierzęcia. Leptospirozę należy podejrzewać u psów z objawami niewydolności nerek i/lub wątroby, zapaleniem błony naczyniowej oka, krwotokiem płucnym, gorączką, a także u osobników, u których doszło do poronienia. Ostra niewydolność nerek może się objawiać poliurią/polidypsją, odwodnieniem, wymiotami, biegunką, brakiem apetytu czy bolesnością brzucha. U psów zakażonych leptospirą może również dojść do krwawienia i rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC).

Jakich nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych należy się spodziewać u psów z leptospirozą?

Zmiany w morfologii krwi są raczej nieswoiste – może pojawić się neutrofilia, limfopenia, słabo regeneratywna niedokrwistość i małopłytkowość. U około 80% psów obserwuje się podwyższenie stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy, któremu zwykle towarzyszy brak zdolności do prawidłowego zagęszczenia moczu (niski ciężar właściwy). Uszkodzenie hepatocytów może objawiać się podwyższeniem enzymów wątrobowych, wzrastać może również całkowita bilirubina. Jednoczesne występowanie azotemii i podwyższonej aktywności enzymów wątrobowych zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo występowania leptospirozy. U niektórych pacjentów dochodzi do podwyższenia CK, co najprawdopodobniej jest konsekwencją zapalenia mięśni.

Jaki badania należy wykonać u psów z podejrzeniem leptospirozy w celu potwierdzenia choroby?

Rozpoznanie laboratoryjne zakażenia leptospirą jest oparte przede wszystkim na badaniu serologicznym (MAT) i PCR.

Badanie serologiczne / odczyn aglutynacji mikroskopowej (MAT, z ang. microscopic agglutination test) jest obecnie badaniem z wyboru u psów z objawami typowymi dla leptospirozy. Dodatnie miano przeciwciał i jego 4-krotny wzrost w przeciągu 2-4 tygodni potwierdza obecność aktywnego zakażenia. Miana wynikające z wcześniejszego szczepienia, ekspozycji albo przewlekłego zakażenia zmieniają się zwykle nieznacznie, albo wcale.  Należy mieć świadomość, że psy mogą mieć ujemny wynik MAT w pierwszym tygodniu / pierwszych tygodniach choroby.

Badanie PCR jest szczególnie przydatne u pacjentów w pierwszej fazie choroby, u których serologia jest często ujemna i nie zastosowano jeszcze antybiotyków. Badanie to może zostać wykorzystane do potwierdzenia obecności aktywnego zakażenia u szczepionych pacjentów z dodatnim wynikiem badania serologicznego. W przeciągu pierwszych 10 dni zakażenia liczba organizmów jest najwyższa we krwi, z tego względu krew jest próbką z wyboru w pierwszym tygodniu choroby. Po tym okresie, liczba organizmów jest najwyższa w moczu. Gdy moment zakażenia jest nieznany, najwyższą czułość diagnostyczną osiąga się wykonując badanie jednocześnie na próbce krwi i moczu. Badanie PCR nie daje możliwości rozróżnienia pomiędzy różnymi serowarami i serogrupami. Ujemny wynik badania nie wyklucza całkowicie leptospirozy – wyniki fałszywie ujemne mogą się pojawić, gdy liczba organizmów jest bardzo niska albo w próbce znajdują się inhibitory PCR.

Nasz laboratorium oferuje szerokie spektrum badań w kierunku chorób zakaźnych zwierząt, w tym diagnostykę serologiczną i molekularną. Chcesz uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę internetową albo skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: