fbpx
 Kategoria Warto wiedzieć
Udostępnij:

Białko C-reaktywne (CRP, z ang. C-reactive protein) jest głównym białkiem ostrej fazy u psów. CRP jest produkowane przez hepatocyty w odpowiedzi na bodziec zapalny, który może być wtórny m.in. do zakażenia czy uszkodzenia tkanek. Funkcją CRP jest wiązanie cząsteczek, które pojawiają się w przebiegu procesu zapalnego, takich jak fragmenty komórek czy bakterie. W trakcie aktywacji komórki zapalne uwalniają cytokiny (w tym m.in. IL-6) co prowadzi do odpowiedzi ostrej fazy. Produkcja CRP zwiększa się w przeciągu 4-6 godzin od momentu pojawienia się zapalenia. Stężenie CRP we krwi obniża się gwałtownie wkrótce po ustąpieniu stanu zapalnego, aby powrócić do normy w przeciągu 1-2 tygodni.

Jakie są zalety monitorowania zapalenia poprzez oznaczenie CRP?

  • Stabilność po pobraniu: CRP jest substancją stabilną, szczególnie w surowicy i osoczu. Próbki do oznaczenia CRP mogą być przechowywane przez noc w temperaturze 4°C, dopuszczalny czas przechowywania w temperaturze -20°C wynosi więcej niż 2 miesiące.
  • Wysoka swoistość diagnostyczna: do wzrostu stężenia CRP dochodzi prawie wyłącznie w przebiegu zapalenia. Do pojawienia się wyników fałszywie dodatnich nie dochodzi wskutek stresu, który ma wpływ na tradycyjne, hematologiczne markery zapalenia – stres może doprowadzić m.in. do neutrofilii i limfopenii.
  • Wysoka czułość diagnostyczna: CRP jest niezwykle czułym markerem zapalenia u psów – do jego podwyższenia dochodzi zwykle przed wzrostem innych parametrów.
  • Brak zależności od podanych leków: rutynowo używane leki nie mają wpływu na stężenie CRP. Marker ten można zastosować do monitorowania zapalenia u psów poddanych leczeniu glikokortykosteroidami, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi albo u tych leczonych antybiotykami.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: