fbpx
 Kategoria Artykuły
Udostępnij:

Badanie histologiczne:

Badanie histologiczne to badanie mikroskopowe wycinków tkanek, po ich wcześniejszym utrwaleniu formaliną (10%) i zatopieniu w parafinie. Badanie to ma na celu wykrycie wielu zmian patologicznych takich jak guzy, zmiany w narządach czy skórze, stany zapalne bądź zakażenia.

Wszystkie preparaty rutynowo barwi się metodą HE (hematoksyliną i eozyną). Dodatkowo można zastosować specjalne techniki barwienia (np. w kierunku grzybów, mykobakterii czy komórek tucznych), jeżeli taka informacja zostanie umieszczona na zleceniu badania (diagnostyka różnicowa).

Przesyłając próbki do badania należy pamiętać o:

 • Wysłaniu odpowiedniej liczby reprezentatywnych wycinków.
 • Unikaniu generowania artefaktów podczas przygotowywania materiału do badania; elektrokoagulacja, rozrywanie, zgniatanie i autoliza wpływają negatywnie na badanie i jego wyniki.
 • Idealnych wymiarach wycinka: 0,4-1,0 cm (dostateczna ilość tkanki do oceny histologicznej, na tyle mała, aby umożliwić pełne utrwalenie. Dopuszcza się pewne różnice wynikające z techniki pozyskiwania materiału zależne od danego przypadku.
 • Dokonanie oceny brzegów wycinka wymaga dostarczenia całej tkanki (jeśli możliwe, wraz z wycinkiem łożyska guza).
 • Utrwalenie w formalinie jest bezwzględnie konieczne! Proporcja wielkości wycinka do objętości roztworu utrwalającego to min.1:10, a lepiej 1:20.
 • Nie należy stosować innych środków utrwalających (np. alkoholu). Lepiej jest przesłać nieutrwalony materiał (w ciągu jednego dnia roboczego, co nie wpływa na ogół na materiał biologiczny).
 • W temperaturze poniżej 0°C dodanie do formaliny niewielkiej ilości alkoholu przeciwdziała zamrożeniu.
 • Konieczne jest udostępnienie informacji o danym przypadku (wypełniając zlecenie badania): np. gatunek i rasa, wiek, leczenie, objawy kliniczne, miejsce pobrania materiału, pytanie diagnostyczne, rozpoznanie różnicowe. Dla odpowiednio przesłanych i utrwalonych wycinków, wynik badania w języku angielskim jest gotowy i przesyłany do klienta następnego dnia roboczego przypadającego po dniu dotarcia próbki do pracowni patologicznej laboratorium centralnego, gdzie badanie jest wykonywane (poniedziałek-piątek). W przypadku nieutrwalonych wycinków lub twardych tkanek wymagających odwapnienia bądź przy stosowaniu specjalnych technik barwienia, czas oczekiwania może być dłuższy. Wynik w języku polskim przesyłany jest do klienta w ciągu 2-3 dni roboczych od przesłania wyniku w języku angielskim.

Badanie cytologiczne:

Badanie cytologiczne to badanie mikroskopowe wysuszonych na powietrzu rozmazów, służące do oceny komórek (zapalnych, nowotworowych, z narządów).

Rozmazy cytologiczne zwyczajowo barwi się metodą Pappenheima. Istnieje również możliwość oceny preparatów zabarwionych techniką Diff-Quick®. W miarę konieczności stosuje się również specjalne techniki barwienia (np. w kierunku grzybów, mykobakterii, na obecność miedzi).

Przesyłając próbki do badania należy pamiętać o:

 • Możliwych technikach wykonania preparatu: rozmaz materiału pobranego aspiracyjnie lub przez nakłucie, preparaty odciskowe, z materiału pobranego szczoteczką cytologiczną, preparaty przygotowane przez przetaczanie wycinków tkanek po szkiełkach.
 • Zapobieganiu autolizie (szczególnie próbek moczu i płynu mózgowo-rdzeniowego) – preparaty cytologiczne najlepiej przygotować w gabinecie po ich pobraniu.
 • Unikaniu generowania artefaktów, zwłaszcza powodowanych znaczną grubością rozmazów lub użyciem zbyt dużej siły.
 • Suszeniu preparatów na powietrzu, a nigdy termicznie ani szkiełkami nakrywkowymi.
 • Przesyłaniu wraz z preparatami materiału/płynu pobranego przy nakłuciu.
 • Odwirowaniu płynów z małą ilością materiału komórkowego (przejrzystych) i używaniu osadu do przygotowania rozmazu (w zleceniu badania należy zaznaczyć, że jest to „osad”).
 • Przesyłaniu krwistego płynu w probówkach z EDTA, co zapobiega koagulacji.
 • Niezwykle istotne są dane z wywiadu dotyczące danego przypadku (prosimy o dokładne wypełnianie zlecenia badania).

Wynik badania cytologicznego jest na ogół gotowy i przesyłany do klienta w dniu dotarcia próbki do pracowni patologicznej laboratorium centralnego, gdzie badanie jest wykonywane (poniedziałek-piątek). Wynik w języku polskim przesyłany jest do klienta w ciągu 2-3 dni roboczych od przesłania wyniku w języku angielskim.

Koszt badania histologicznego i cytologicznego uzależniony jest od liczby problemów diagnostycznych. Przykładowo, badanie kilku wycinków skóry przy problemie dermatologicznym rozliczane jest jako koszt jednego badania.

Jeśli do badania przesłano również guz, wówczas naliczona zostanie opłata jak za dwa badania.

Jeśli zamierza się zlecić wykonanie badań dodatkowych, należy dołączyć również materiał biologiczny do ich wykonania (np. wymazy do badania bakteriologicznego).

Badanie immunohistochemiczne:

Badanie immunohistochemiczne ma na celu wykrycie antygenu w wycinkach tkanek z bloczków parafinowych przy zastosowaniu znakowanych przeciwciał już po wykonaniu badania histologicznego. Jest to uzupełnienie oceny histologicznej w diagnostyce nowotworów i przy wykrywaniu czynników zakaźnych w tkankach. Tego rodzaju badanie nie znajduje zastosowania w diagnostyce chorób autoimmunologicznych.

Określanie pochodzenia komórek nowotworowych w diagnostyce nowotworów, np.:

 • Cytokeratyna (marker nabłonkowy)
 • Wimetyna (marker mezenchymalny)
 • Melan A (melanocyty)
 • CD3/CD79a (limfocyty T/B)

Określanie profili ekspresji w celach diagnostycznych/ ustalenie rokowania, np.:

 • C-Kit, Ki-67 (guzy z komórek tucznych u psów)
 • Cox-2 (nowotwory pęcherza moczowego i jelit)

Wykrywanie czynników zakaźnych w tkankach, np.:

 • Herpeswirus kotów, parwowirus, FIP

Oznaczanie klonalności/badanie techniką PARR:

Test PARR (PCR w kierunku rearanżacji receptora antygenowego) to badanie molekularne służące do oznaczenia klonalności limfocytów u psów i kotów, które zyskuje coraz większe znaczenie w diagnostyce. Wykrycie monoklonalnego rozplemu limfocytów T lub B wskazuje z dużym prawdopodobieństwem, że są one źródłem chłoniaka.

Ogromną zaletą tej techniki jest możliwość wykonania badania bezpośrednio na budzących podejrzenie komórkach (z bloczka parafinowego lub zabarwionego/ niezabarwionego rozmazu), bez konieczności ponownego pobierania materiału. Wszystkie tkanki/ płyny z dostateczną ilością limfocytów mogą być wykorzystane do badania.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: