Profilaktyka zakażeń pasożytniczych jest niezwykle popularna wśród właścicieli psów i kotów. Im większa świadomość właściciela, tym lepszą opieką pod tym kątem otoczone są zwierzęta towarzyszące. Pomimo to, w naszej pracy dosyć często spotykamy się z pozytywnymi wynikami badań parazytologicznych kału.
Powodów, dla których lekarze weterynarii decydują się na wykonanie tego badania jest wiele. Jest to zarówno badanie profilaktyczne, mające na celu sprawdzenie czy faktycznie stosowane leki przeciwpasożytnicze działają, jak i jedno z pierwszych badań wykonywane u pacjentów z biegunkami czy innymi objawami nie koniecznie tylko ze strony układy pokarmowego. Należy pamiętać, że tzw. robaczyce mogą doprowadzać do spadku masy ciała czy anemii.
Badanie parazytologiczne wykonywane jest dwoma metodami – metodą flotacji oraz sedymentacji. Flotacja wykorzystuje zjawisko wypływania na powierzchnię płynu różnych form pasożytów. Z kolei sedymentacja wykorzystuje opadanie ciężkich jaj pasożytów na dno naczynia. Takimi metodami w roku 2015 w laboratorium LABOKLIN przebadano następujące ilość próbek kału: od psów – 26512, od kotów – 7044. Oto jak przedstawiły się wyniki tych badań:
W badaniu parazytologicznym stwierdziliśmy obecność różnych pasożytów, nawet tych które nie są typowe dla danego gatunku. Być może przy pobieraniu materiału dochodziło do skażenia innymi formami, które były obecne w podłożu. Znajomość typowych gatunkowo pasożytów, jest istotna dla prawidłowego interpretowania wyników badania laboratoryjnego.
Powyższe dane obrazują, że u psów i kotów najpopularniejszym zakażeniem pierwotniaczym jest zakażenie Giardia sp. W przypadku pasożytów, są to specyficzne gatunkowo nicienie przewodu pokarmowego. U psa jest to Toxocara canis, u kota Toxocara cati.
Powyżej przedstawiono wyniki badania mikroskopowego próbek kału. Nie jest to jedyne możliwe do wykonania badanie w kierunku stwierdzenia obecności pasożytów. Niektóre z nich są trudne do diagnostyki mikroskopowej i zalecane jest wykonanie badania metodą PCR. Szczególnie dotyczy to Tritrichomonas foetus czy Toxoplsma gondii. Zastosowanie biologii molekularnej jest również przydatne przy identyfikacji typów Giardii sp.
Środowisko zewnętrzne jest skażone jajami pasożytów oraz cystami pierwotniaków. Dodatkowo do zakażenia może dochodzić bardzo wieloma drogami (pokarmowa, laktogenna, śródmaciczna – zależenie od gatunku pasożyta). Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia zwierzęcia oraz skuteczności leków przeciwpasożytniczych poprzez regularne badanie kału.