fbpx
 Kategoria Genetyka
Udostępnij:

„Nowy A-locus” – analiza ASIP

Rozpoznanie locus A zostało zmienione 1 maja 2023 r.

Jak dotąd w locus A znaleziono następujące allele: Ay, Aw, at i a. Allel Ay oznaczał dominującą żółć, allel Aw oznaczał dzikie kolory (agouti), allel at oznaczał kolor czarny podpalany, a allel a oznaczał recesywną czerń.

Dzięki temu „klasycznemu” systemowi nie było możliwe rozróżnienie, czy dominujący żółty pies ma ciemne końce włosów. Nie udało się również rozróżnić, czy pies o genotypie at/at (lub at/a) jest czarny podpalany czy ma typ siodłowy.

Nowsza analiza, oparta na wynikach międzynarodowej grupy badawczej, w której identyfikuje się i różnicuje różne genotypy do następujących wzorów:

  • dominujący żółty bez czarnych końcówek włosów (dominujący żółty, DY)
  • dominujący żółty z ciemnymi końcówkami włosów (cieniowana żółć, SY)
  • dzikie kolory (agouti, AG)
  • Saddle tan (czarne siodło, BS)
  • czarny podpalany (czarny tył, BB)
  • recesywna czerń

Rozróżnia się tak zwane „promotory brzuszne” (VP) i „promotory cyklu włosów” (HCP). VP kontrolują ekspansję eumelaniny (ciemnego pigmentu) w całym ciele psa. HCP kontroluje ekspansję eumelaniny wzdłuż każdego włosa. Nowy test rozróżnia dwa różne typy VP (VP1 i VP2) oraz pięć różnych typów HCP (HCP1, HCP2, HCP3, HCP4 i HCP5). W zależności od tego, który VP, a który HCP znajduje się na chromosomie (w tzw. haplotypie) w indywidualnym przypadku temu haplotypowi przypisuje się oznaczenie DY, SY, AG, BS lub BB. Rozpoznanie recesywnej barwy czarnej (genotyp a/a) nie uległo zmianie i jest analizowane i diagnozowane jak poprzednio.

A-Locus może ujawnić się tylko wtedy, gdy K locus daje wynik „ky/ky”,
a E-Locus jest inny niż „e/e”. Dodatkowo,  nawet gdy agouti jest wyrażone, ostateczny wygląd psa jest określony nie tylko przez A locus, ale zawsze jest wynikiem interakcji różnych locusów i genów. Locus E, z jego wieloma możliwymi wariantami genetycznymi (np. e1, eA), może również wpływać w mniejszym lub większym stopniu na ilość eumelaniny, a tym samym modyfikować fenotypy określone przez loci A i K.

Na wygląd czarnego pigmentu (we wszystkich powyższych odmianach) mają wpływ inne geny, w tym B-Locus (Brown / Chocolate), D-Locus (Dilution) itd.

Wygląd żółtego / brązowego pigmentu zależy również od innych genów, w tym locus I (intensywność).

Zachęcamy do kontaktu  telefonicznego, mailowego lub poprzez Messengera gdzie nasi konsultanci genetyczni doradzą które testy wybrać w celu sprawdzenia konkretnych umaszczeń.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: