fbpx
 In Artykuły
Udostępnij:

Latem, gdy temperatury są wysokie a słońca jest dużo, może gwałtownie wzrosnąć liczba glonów w stawach. Oprócz klasycznych gatunków, takich jak brunatnice, zielenice i brodaczki, gwałtowny wzrost następuje również w przypadku sinic – znanych również jako glony niebieskie. To sprawia, że staw staje się miejscem nieprzyjaznym a gwałtowny wzrost glonów przyczynia się do zmian w jakości wody. W momencie fazy wzrostu glonów, wzrasta pH wody przy jednoczesnym spadku zawartości CO2.

Podczas śmierci glonów i przerośniętych roślin następuje silny wzrost rozkładającej się biomasy, a to może być czynnikiem powodującym spadek poziomu tlenu przez co życie ryb jest zagrożone. Co więcej, zawartość amonu/amoniaku idzie znacznie w górę przez co wzrasta również stężenie azotynów i azotanów w wodzie. W stawie lub akwarium zaczyna brakować tlenu. Oznaki tego mogą obejmować mętne i zielone przebarwienia wody, charakterystyczny zapach cyjanobakterii lub widoczną zmianę w zachowaniu ryb – zwiększone pływanie przy powierzchni wody i łapanie powietrza. Jednak nie wszystkie zmiany są widoczne! Omawiane czynniki mogą prowadzić do śmierci ryb bez żadnych widocznych nieprawidłowości. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać jakość wody w celu dostosowania wydajności filtrów i pomp oraz weryfikować, czy działają one prawidłowo.

Parametry takie jak wartość pH, azotyny, azotany, amon i fosforany, które dostają się do stawu w wyniku procesów rozkładu biologicznego i karmienia, są szczególnie ważne, podobnie jak twardość węglanowa, która odgrywa ważną rolę jako bufor w równowadze kwasowo-zasadowej wody. Aby ocenić obciążenie bakteryjne i obecność potencjalnie patogennych bakterii, należy określić liczbę tych bakterii, gatunki bakterii i te najbardziej dominujące.

Trzeba pamiętać, że wiele środków przeciw glonom zawiera miedź, która może gromadzić się w stawie lub akwarium – a miedź jest toksyczna dla różnych zwierząt i bakterii. Na podwyższony poziom miedzi szczególnie wrażliwie reagują bezkręgowce (np. ślimaki i małże stawowe) i bakterie filtrujące.

Nasze laboratorium oferuje różne profile badań do analizy wody. Woda akwariowa powinna być również regularnie analizowana, aby zapewnić rybom słodkowodnym i słonowodnym optymalne warunki.

Przydatne profile do badania ryb oraz analizy wody:

Numer badania: 2460
Nazwa badania: Badanie bakteriologiczne ryb + gruźlica
Zawartość badania: Badanie bakteriologiczne, barwienie Ziehl-Neelsena
Materiał do badania: Narządy lub wymaz suchy
Uwaga: Przy przesyłaniu wymazów od ryb prosimy o podanie temperatury wody.

Numer badania: 1482
Nazwa badania: Badanie wody pełne
Zawartość badania: azotany, azotyny, fosforany, miedź, twardość całkowita, twardość węglanowa, pH, amon
Materiał do badania: Woda 500 ml

Numer badania: 1481
Nazwa badania: Badanie wody podstawowe
Zawartość badania: azotany, azotyny, twardość całkowita, twardość węglanowa, pH, jon amonowy
Materiał do badania: Woda 500 ml

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: