fbpx
 Kategoria Choroby dziedziczne
Udostępnij:

Rybia łuska to choroba genetyczna w przebiegu której dochodzi do nadmiernego rogowacenia skóry, co doprowadza do nawarstwiania się warstwy rogowej naskórka w postaci dużych, różnie zabarwionych łusek skórnych, które układają się dachówkowato. Łuski te przypominają wyglądem  łuski rybie. Dlatego też nazwa choroby została utworzona od greckiego słowa oznaczającego rybę: Ichthýs.

Rasy psów u jakich stwierdzono genetyczne uwarunkowanie choroby to Golden Retriever oraz American Bulldog. Ichtioza dziedziczy się autosomalnie recesywnie.

Przebieg choroby jest zwykle łagodny. U psów dotkniętych tą dermatozą objawy występują zaraz po urodzeniu. U chorych psów pojawiają się duże, płatkowate, układające się dachówkowato łuski na skórze całego ciała. Objawy mogą nasilać się lub słabnąć, a rybia łuska nie ma praktycznie wpływu na zdrowie i komfort życia chorego zwierzęcia. Choroba ta ma bardziej znaczenie kosmetyczne dla właścicieli zwierząt.

Rybią łuskę leczy się zachowawczo poprzez stosowanie terapii miejscowej mającej na celu odbudowę warstwy lipidowej bariery skórnej.

Od niedawna do naszej oferty został włączony dodatkowy test w kierunku wariantu genu ABHD5 u psów rasy Golden Retriever. Wariant ten powoduje takie same, typowe objawy rybiej łuski, które występują również w przypadku wcześniej znanego genu PNPLA1.

Nowy wariant nosi nazwę Ichtiosis type 2 i do tej pory był głównie wykrywany u psów pochodzących z amerykańskiej linii hodowlanej.

 

Dostępne badania:

8555 Ichthyosis

Rasa: American Bulldog

Dziedziczenie: autosomalne recesywne

Czas oczekiwania na wynik: 3 – 7 dni roboczych

8481  Ichthyosis

Rasa: Golden Retirevetr

Dziedziczenie: autosomalne recesywne

Czas oczekiwania na wynik: 7-14dni roboczych

8738 Ichthyosis typ 2

Rasa: Golden Retirevetr

Dziedziczenie: autosomalne recesywne

Czas oczekiwania na wynik: 7-14dni roboczych

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: