fbpx
 Kategoria Nowości
Udostępnij:

Projekt badawczy został zakończony.

Zwracamy się o pomoc w realizacji projektu badawczego „Grupy krwi u kotów”, do którego dalszej realizacji potrzebujemy dodatkowego materiału badawczego. Dlatego też, prosimy o przesłanie do naszego laboratorium próbek krwi od kotów następujących ras z daną grupą krwi:

  • Turkish Angora (grupa krwi B oraz AB)
  • Sibirian Cat (B oraz AB)
  • Ragdoll (B)
  • British Shorthair (AB)
  • Norwegian Forest Cat (B oraz AB)
  • Persian (B oraz AB)
  • Birman (AB)

Jak wiadomo, w układzie grup krwi u kotów występują następujące grupy krwi: A, B oraz AB. Grupa krwi typu A zawiera przeciwciała przeciwko antygenom grupy krwi B i vice versa. Grupa krwi AB nie zawiera przeciwciał przeciwko żadnemu typowi grupy krwi.

W wyniku kojarzenia może dochodzić do sytuacji, że kocięta mają inną grupę krwi niż kotka. W takim przypadku przeciwciała mogą być przekazane kociętom poprzez siarę matki. Prowadzić to może do aglutynacji krwi kociąt, a w większości przypadków nawet do śmierci kociąt co określane jest jako izoerytroliza noworodków.

Aby zapobiec wystąpieniu opisanej sytuacji konieczne jest poznanie grupy krwi rodziców, poprzez wykonanie prostego testu. Test ten stosowany jest do serologicznego określenia grupy krwi. Czasem jednak występują rozbieżności pomiędzy tym testem a badaniem genetycznym określającym grupę krwi. Najczęściej dzieje się u dwóch ras: Ragdoll oraz Turkish Angora.

Prowadzone obecnie badanie, właśnie przez LABOKLIN, powinno pokazać przyczynę tych niespójności. Abyśmy mogli dalej kontynuować to badanie potrzebujemy krew od kotów w przedstawionych powyżej kombinacjach.

Ilość potrzebnej krwi EDTA to 1,5 ml

Z każdej próbki krwi zostanie wykonane badanie morfologiczne, którego wynik prześlemy Państwu.

Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji tego projektu.

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt mailowy na adres genetyka@laboklin.pl

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: