fbpx
 Kategoria Nowości
Udostępnij:
  • Numer badania: 8820
  • Materiał: mocz
  • Gatunek: kot
  • Czas oczekiwania na wynik: 2-3 dni robocze

Koci morbilliwirus (FeMV) należy do rodziny Paramyxoviridae, rodzaju Morbillivirus, który obejmuje również wirusa nosówki psów, pomoru bydła, pomoru małych przeżuwaczy, odry (ludzkiej) i morbilliwirusa waleni

Zakażenie FeMV jest związane z przewlekłym kanalikowo-śródmiąższowym zapaleniem nerek, które prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek, jednej z najczęstszych przyczyn śmiertelności u starszych kotów. Od czasu odkrycia FeMV w 2012 roku w Chinach w 2012, jest on obecnie wykrywany na całym świecie.

Na ten moment znane są 2 różne genotypy FeMV, które prawdopodobnie prowadzą do różnych zmian klinicznych. Nadal nie jest jasne, czy infekcje FeMV prowadzą bezpośrednio do przewlekłej niewydolności nerek, czy też wirus posiada trofizm do już uszkodzonej tkanki nerek.

Infekcje FeMV nie ograniczają się do kotów, ale stwierdzono je również u oposów z zapaleniem płuc i zapaleniem nerek oraz u psów. Jednak u psów wirus został dotychczas opisany tylko w połączeniu z zakaźnym zespołem oddechowym psów (CIRDC).

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: