Kategoria Choroby dziedziczne

Osteopatia czaszkowo-żuchwowa (CMO) jest dziedziczną chorobą kości, która dotyka West Highland White Terrier, Cairn Terriery i Scottish Terriery. CMO jest również znany jako Lwia Szczęką. Osteopatia czaszkowo-żuchwowa (CMO) powoduje nadmierne tworzenie kości wzdłuż żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego, powodując trudności i ból podczas otwierania ust podczas jedzenia lub picia.

Objawy choroby pojawiają się między 4 a 8 miesiącem życia szczeniąt, mogą się wahać od łagodnych do ciężkich i pojawiają się jednakowo u obu płci, płci męskiej i żeńskiej.

Objawy osteopatii czaszkowo-żuchwowej obejmują postępujące nasilenie bólu po otwarciu ust, utratę apetytu, trudności w otwieraniu ust, trudności z chwytaniem pokarmu ustami i żuciem, nadmierne ślinienie się, wyłupiaste oczy z powodu obrzęku wewnątrz czaszki i obrzęk szczęki.

Tkliwości szczęki towarzyszy gorączka trwająca od 3 do 4 dni. Gorączka powraca z każdą nową fazą proliferacji kości, która ma miejsce co 2 do 4 tygodni.

Może występować limfadenopatia lub zanik mięśni skroniowych, a także przerost kości w tkankach miękkich przylegających do kości długich.

Osteopatia czaszkowo-żuchwowa (CMO) nie jest chorobą powodującą śmierć, ale z powodu silnego bólu i problemów spowodowanych niemożnością jedzenia i picia u chorych psów przeprowadza się eutanazję.

Rasa: Cairn Terrier, Scottish Terrier, West Highland White Terrier

Dziedziczenie: autosamalne dominujące ze zmienną penetracją

Czas oczekiwania: do 7 dni roboczych