fbpx
 Kategoria Choroby dziedziczne
Udostępnij:

U wielu ras psów chondrodystrofia (CDDY) i / lub chondrodysplazja (CDPA) odpowiada za fenotypowo krótkie łapy. W przypadku tych schorzeń mamy różny sposób dziedziczenia oraz różnie rozwijające się choroby.

CDDY odpowiada za skrócenie łap (dziedziczenie półdomujące), ale również za wysokie ryzyko przedwczesnej degeneracji krążków międzykręgowych (choroba krążka międzykręgowego typu I Hansena, IVDD; dziedziczenie dominujące).

CDPA jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący i jest szczególnie znana u ras psów o krótkich łapach, takich jak basset hound, pembroke welsh corgi, jamnik, west highland white terrier i scotch terrier.

Ryzyko IVDD jest dziedziczone w sposób dominujący, dlatego jedna kopia odmiany jest wystarczająca, aby predysponować psa do IVDD.
Oferujemy łączony test na CDPA i CDDY, aby umożliwić zapobieganie CDDY i zachowanie w populacji rasy CDPA, tak aby fenotyp krótkich nóg mógł być utrzymany (przez CDPA), jednocześnie minimalizując ryzyko IVDD.

Częstość występowania wariacji genetycznych powodujących CDPA i CDDY, a także interakcja między tymi dwiema odmianami jest nadal przedmiotem trwających badań.

Rasy: Badanie dostępne jest dla wszystkich ras psów.

Dziedziczenie:

  • CDPA autosomalny dominujący
  • CDDY autosomalny półdominujący (długość kończyn) lub autosomalny dominujący (czynnik ryzyka IVDD)
  • Dziedziczenie półdominujące CDDY oznacza, że psy heterozygotyczne mają krótsze kończyny niż psy będące wolnymi od mutacji homozygotami. Psy dotknięte chorobą wykazują bardziej drastyczne zmniejszenie długości kończyn niż psy heterozygotyczne

Czas oczekiwania: 7-14 dni roboczych

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: