fbpx
 Kategoria Warto wiedzieć
Udostępnij:

Kamica moczowa przejawia się tworzeniem się kamieni (kamienia) w drogach moczowych. Mogą one tworzyć się w różnych odcinkach układu moczowego, ale najczęściej występują w pęcherzu moczowym.

Analiza kamieni moczowych jest ważna nie tylko z punktu widzenia natychmiastowego podejścia medycznego , ale pomaga także ocenić inne czynniki zagrożenia (np. żywieniowe) związane z powstawaniem tych struktur, stanowiąc nieocenione wsparcie dla strategii medycznych w zapobieganiu nawrotom.

Ryc. 1 kamienie struwitowe od 7-letniego psa samca mopsa

Kamicę moczową należy traktować jako chorobę o wielu czynnikach etiologicznych. Dzięki badaniom wiemy jakie czynniki zwiększają podatność do tego schorzenia:

  • wielkość zwierzęcia – psy ras dużych i średnich są bardziej predysponowane do tworzenia się kamieni struwitowych,
  • rasa – dalmatyńczyki są bardziej podatne na powstawanie kamieni moczanowych,
  • status płciowy – samce psów rasy Mastiff są bardziej podatne na tworzenie kamieni cystynowych; kastrowane koty są bardziej podatne do tworzenia się kamieni szczawianowo-wapniowych,
  • kondycja zwierzęcia – otyłe psy i koty przyjmują większe ilości pokarmu co prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej oraz zwiększonego wydalania minerałów, a to zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni moczowych.
    Istnieje wiele badań retrospektywnych kamieni moczowych u psów i kotów. Niektóre z najnowszych publikacji pokazują zmniejszoną tendencję występowania kamieni szczawianowo-wapniowych zarówno u psów, jak i kotów; kamienie struwitowe są najczęstszymi kamieniami pobieranymi od pacjentów psich i kocich.

Dostępnych jest kilka metod analizy składu mineralnego kamieni moczowych: olejowa metoda krystalografii optycznej, mikroskopia światła polaryzacyjnego, dyfraktometria rentgenowska, wysokociśnieniowa chromatografia cieczowa i spektroskopia w podczerwieni. Ta ostatnia metoda jest uważana za złoty standard w analizie kamieni moczowych.

W LABOKLIN kamienie moczowe badane są z wykorzystaniem spektroskopii w podczerwieni, czyli wg złotego standardu. Wyniki badania dostępne są w ciągu 48-72 godzin od daty rejestracji próbki w laboratorium.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: