fbpx

W związku z pewnymi wymogami, którymi musimy wspólnie sprostać odnośnie przesyłania materiału biologicznego do naszego laboratorium, przedstawiamy krótką informację na ten temat wraz z wytycznymi właściwego zapakowania przesyłki z materiałem biologicznym. Wytyczne te mają ogromne znaczenie, ponieważ nieodpowiednie zapakowanie przesyłki może skutkować odmową odebrania przesyłki przez kuriera TNT.

Dlatego też bardzo prosimy o przygotowywanie przesyłek do wydania dla TNT w sposób jak najbardziej zbliżony do poniższych wytycznych, tak aby mieli Państwo pewność, że pobrany materiał dotrze do nas w bezpieczny sposób oraz zostanie odebrany przez kuriera.

Wytyczne do pakowania materiału biologicznego do przesłania kurierem TNT

1. List przewozowy TNT

  • Opis towaru: w polu “Goods Descriptions” (pole nr 9) lub w polu “Special Delivery Instructions” (pole nr 10) należy wpisać tekst: Biological Substance, Category B UN3373
  • W polu nr 7 (“Dangerous Goods”) należy zaznaczyć YES

W przypadku doręczeń sobotnich proszę zaznaczyć opcję SATURDAY DELIVERY.

W przypadku listu przewozowego, najlepiej wydrukować ten, który przesyłamy do Państwa po zamówieniu kuriera ponieważ zawiera już wypełnione wszystkie niezbędne informacje.

2. Dokument opisujący zawartość

  • W przesyłce powinien znajdować się dokument zawierający szczegółowe informacje o zawartości przesyłki. Dokument ten należy umieścić pomiędzy opakowaniem pośrednim a zewnętrznym.

W przypadku przesyłek wysyłanych do nas dokumentem tym jest właściwie wypełnione zlecenie badania z zaznaczonym rodzajem przesyłanego materiału.

3. Osoba upoważniona do kontaktu

  • Nazwisko i numer telefonu osoby upoważnionej do kontaktu w sprawie przesyłki (może to być nadawca lub odbiorca) należy zapisać na liście przewozowym TNT i na paczce.

4. Opakowanie

Powinno spełniać wszystkie zasady opisane w Instrukcji Pakowania 650 – IATA DGR, czyli powinno składać się z:

  • opakowania pierwotnego (probówka itp.), o objętości nieprzekraczającej 250 ml, które należy umieścić w opakowaniu pośrednim (opakowanie transportowe, które wysyłamy do klientów) w sposób uniemożliwiający zniszczenie zawartości w warunkach przewozowych
  • opakowania pośredniego, które powinno być szczelne i zawierać materiał o właściwościach chłonących (opakowanie transportowe, które wysyłamy do klientów)
  • sztywnego opakowania zewnętrznego, które powinno być wodoodporne, szczelnie i powinno mieć co najmniej jedną powierzchnię o wymiarach minimum 100x100mm (najlepiej aby było to niewielkie pudełko/karton).

Takie zapakowanie materiału zabezpiecza przed otwarciem, zgnieceniem a tym samym chroni również inne przesyłki.

5. Oznakowanie

Opakowanie należy okleić naklejką handlingową UN3373 – znak o kształcie kwadratu ustawionego pod kątem 45° (kształt diamentu), o minimalnych wymiarach 50 mm x 50 mm, zawierający tekst UN3373. Naklejki takie również wysyłamy do naszych klientów.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z Obsługą Laboratorium.