fbpx
 In Warto wiedzieć
Udostępnij:

Anaplazmoza (dawniej: „erlichioza koni”).

Anaplasma phagocytophilum (dawniej Ehrlichia equi), bezwzględnie wewnątrzkomórkowa Gram-ujemna bakteria , jest czynnikiem etiologicznym erlichiozy granulocytarnej koni. W Europie dominuje anaplazmoza granulocytarna przenoszona przez kleszcze. Po rozprzestrzenieniu się drogą naczyń limfatycznych i krwionośnych następuje kolonizacja komórek docelowych: granulocytów obojętnochłonnych i eozynofili. Początkowe objawy kliniczne choroby obejmują gorączkę, apatię, obrzęki kończyn i niechęć do poruszania się. Wyniki badań laboratoryjnych wskazują małopłytkowość i często łagodną niedokrwistość. U koni powyżej czwartego roku życia wyraźniej wyrażone są objawy kliniczne niż u młodszych. Gdy infekcja zostanie zwalczona, konie nabywają odporność, która trwa około 2 lat; jest to niezależne od bezobjawowej infekcji lub nosicielstwa.

Wykrywanie:

  • wykrywanie DNA patogenu metodą PCR z krwi EDTA lub kleszcza
  • ilościowe wykrywanie przeciwciał metodą IFAT z surowicy lub osocza EDTA

Babeszjoza /Piroplazmoza

Babeszjoza lub piroplazmoza koni to przenoszona przez kleszcze infekcja pierwotniakowa, która ma charakter endemiczny na większości terenów tropikalnych i subtropikalnych, dociera nawet do stref umiarkowanych. Czynnikami etiologicznymi są Babesia caballi i Theileria equi (dawniej Babesia equi), które można znaleźć w erytrocytach zakażonych zwierząt. Objawy kliniczne często mają niespecyficzny przebieg od postaci ostrej do przewlekłej. Charakterystyczne dla przebiegu zakażenia są: gorączka (również okresowa ), anoreksja, tachykardia, tachypnoe, apatia, anemia, żółtaczka i hemoglobinuria. W przypadku przewlekłego przebiegu choroby dochodzi do znacznej utraty masy ciała. Zwierzęta po przechorowaniu pozostają nosicielami przez długi czas i pozostają źródłem zakażenia wektorowego.

Wykrywanie:

  • metodą PCR (Babesia spp. – piroplazmy) materiałem do badania jest krew EDTA lub kleszcz.
    Pierwszym krokiem jest wykrycie patogenów. Jeżeli wynik jest pozytywny, następnie przeprowadzane jest różnicowanie (Babesia caballi/Theileria equi).
  • ilościowe wykrywanie przeciwciał z surowicy lub osocza EDTA metodami:
    • CFT (zwykle wymagane w przypadku wyników wyjazdowych)
    • cELISA (szczególnie na eksport do USA)
    • IFAT (tylko w przypadku wyników wyjazdowych)

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: