fbpx
 Kategoria Artykuły, Dermatologia
Udostępnij:

Dr Carmen Lorente Méndez, DVM, PhD, DipECVD. EBVS® Europejski Specjalista w Dermatologii Weterynaryjnej

Trwa wiosna – sezon na owady oraz pylenie traw, ziół i drzew. W efekcie zwiększa się stężenie pyłków w środowisku, a zwierzęta cierpiące na alergie wytwarzają przeciwciała IgE przeciwko alergenom, na które są uczulone.

Konsekwencją kontaktu z alergenami jest wytwarzanie swoistych dla alergenów przeciwciał IgE. Od wiosny do początku jesieni stwierdza się najwyższe stężenia pyłków w środowisku, a tym samym u zwierząt-alergików stężenie swoistych IgE przeciw pyłkom w surowicy jest w tym okresie najwyższe. Kontakt z alergenami, na które zwierzę jest uczulone, aktywuje limfocyty B pamięci, co z kolei początkuje produkcję swoistych dla alergenów IgE. Dlatego też okres od wiosny do wczesnej jesieni jest idealnym czasem do przeprowadzania testów alergicznych na alergeny pochodzące ze środowiska.

Gdy alergeny znikają ze środowiska, swoiste IgE przeciwko tym alergenom przestają być produkowane (brak kontaktu – brak IgE – brak klinicznych objawów alergii). Stężenie IgE w surowicy będzie się stopniowo zmniejszać, osiągając u niektórych osobników stężenia niewykrywalne w testach alergicznych. Nie oznacza to, że nie jest możliwe wykrycie swoistych IgE dla pyłków lub owadów w innych porach roku, zwłaszcza jeśli uczulone zwierzę ma wysokie stężenie IgE, ale że u niektórych pacjentów może osiągnąć poziomy niewykrywalne lub niższe niż te uważane za znaczące.

Uwaga: stężenie roztoczy kurzu domowego, roztoczy magazynowych i zarodników grzybów utrzymuje się przez cały rok, w związku z czym poziomy stężenia IgE przeciwko alergenom domowym nie zmieniają się w ciągu roku u uczulonych zwierząt. Stąd też pora roku w jakiej wykonujemy badanie w kierunku tych alergenów nie ma znaczenia.

Należy pamiętać, że testy alergiczne można wykonywać przez cały rok, ale dla zwierząt z alergiami sezonowymi właśnie rozpoczął się złoty sezon.

LABOKLIN dostarcza lekarzom weterynarii najdokładniejsze i najbardziej wiarygodne serologiczne testy alergologiczne. Dzięki wykorzystaniu receptora Fc-epsilon (FcεR) i przeciwciał blokujących przeciwko krzyżowo reagującym determinantom węglowodanowym (anty-CCD IgE) testy alergiczne LABOKLIN pozwalają na właściwy dobór klinicznie istotnych alergenów do specyficznej immunoterapii alergenowej (ASIT) dla Państwa pacjentów.

Dwa badania laboratorium laboklin zaprezentowane podczas IX światowego kongresu dermatologii weterynaryjnej (2021)

Mamy przyjemność podzielić się z Państwem wynikami dwóch badań przedstawionych przez zespół Dermatologów Laboklin na Światowym Kongresie Dermatologii Weterynaryjnej.

Badania skupiły się na identyfikacji głównych alergenów u psów i kotów w europejskiej strefie kontynentalnej.

A oto podsumowanie ich wniosków:

W części Europy, spoza basenu Morza Śródziemnego głównymi alergenami wśród pyłków dla psów i kotów są: szczaw, żyto i trawa, przy czym częstość występowania nadwrażliwości jest dla obu gatunków zbliżona (ponad 75%).

Kolejnym często występującym pyłkiem jest babka. Wierzba, bylica, brzoza i pokrzywa wydają się rzadziej wywoływać nadwrażliwość u psów i kotów (zwłaszcza u psów).

Jest to największe dotychczas badanie nad nadwrażliwością na pyłki u psów (n=10345) i kotów (n=1011).

Częstość występowania nadwrażliwości była w podobnym stopniu wysoka w przypadku wszystkich roztoczy, przy czym najczęściej stwierdzana była nadwrażliwość na D. farinae i T. putrescentiae, a najrzadziej – na D. pteronyssinus. Roztocza magazynowe wydają się odgrywać ważną rolę w atopowym zapaleniu skóry psów i kotów.

Pleśnie wydają się nie być istotną przyczyną uczuleń u psów i kotów.

 

Plakaty z podsumowaniem badań są dostępne do pobrania pod adresem:
https://laboklin.com/fileadmin/FILES/Downloads/Allergie/Prevalence_of_IgE_Mi_D_C.pdf
https://laboklin.com/fileadmin/FILES/Downloads/Allergie/Prevalence_of_IgE_Po_D_C.pdf

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?

Udostępnij: